Budownictwo wczoraj i dzis : Czy moglibyśmy wkrótce żyć w świecie metamaterialnym

Mówiąc najprościej, metamateriały są materiałami, które zachowują się zgodnie z ich strukturą, a nie składem podstawowym.
Poprzez manipulowanie ich wewnętrznymi mikrostrukturami metamateriały mogą wykazywać właściwości, których nie można by znaleźć w naturalnie występującym materiale.
Do tej pory termin ten był używany głównie w odniesieniu do materiałów, które mogą manipulować falami elektromagnetycznymi o nienaturalnym współczynniku załamania.
Ale ostatnio, inny sposób patrzenia na metamateriały został zbadany przez zespół w Instytucie Hasso Plattnera (HPI), który sugeruje, że jak dotąd metamateriały były rozumiane jako materiały.
chcemy myśleć o nich jak o maszynach.
Seria obiektów stworzonych przez HPI, które wykonują funkcje mechaniczne poprzez ich konfigurację metamateriałową, demonstruje tę koncepcję.
Mechanizmów metamateriałów ..
Na przykład metamateriałowy zamek drzwi jest w stanie przekształcić obrotowy ruch rękojeści w liniowy ruch klapy, wszystko w obrębie pojedynczego obiektu.
Jest to definicja małej struktury wewnątrz obiektu, która pozwala mu uzyskać pożądany ruch makroskopowy.
Te funkcjonalne przedmioty nie mają oddzielnych części do złożenia, a te wykonane przez HPI były po prostu wykonane z laserowo ciętej pianki gumowej.
Dzięki takiej technologii, jak również drukowaniu 3D, wytwarzanie takich obiektów może z łatwością stać się bardziej powszechne.
W ujęciu teoretycznym proponowane zastosowania metamateriałów w dużej mierze skupiały się na tych, które zostały zaprojektowane do manipulowania falami elektromagnetycznymi, co sugerowano, że można je zastosować w maskowanie urządzeń w celu ochrony budynków wojskowych przed wykrywaniem radarów.
Inne możliwe zastosowania metamateriałów w budynkach obejmowały również ochronę sejsmiczną i akustyczną, również poprzez manipulację falową.
Jednak z mechanizmami metamateriałów ich implikacje architektoniczne mogłyby wykraczać poza takie specyficzne zastosowania techniczne.
Cięcie laserowe działającego klamki nie tylko rozwiązuje szereg problemów mechanicznych w obrębie jednego obiektu, ale także wyraża całkowitą integrację między strukturą a mechaniczną funkcją materiału.
Powstaje filozofia wydajności harmonicznej w samym materiale, który stanowi unikalne podejście do wytwarzania i ograniczania nadmiernego zużycia materiałów w budownictwie.
[hasła pokrewne: limba blachownia, komornik piotr pietrasik, meksykański sukulent ]

Powiązane tematy z artykułem: komornik piotr pietrasik limba blachownia meksykański sukulent